קורונה בישראל

סקר ב"שיבא": 10% מ-2,000 עובדי בית החולים נושאים נוגדנים לקורונה

מהסקר עולה כי רוב עובדי בית החולים שנמצאו בעלי נוגדנים לנגיף נדבקו בקהילה, כפי הנראה בערים אדומות שבהן הם מתגוררים ולא במסגרת עבודתם

מחלקת קורונה ב"שיבא". צילום: יוסי זליגר/ פלאש 90

10% מבין 2,000 עובדי המרכז הרפואי שיבא נושאים נוגדנים לקורונה. כך עולה מסקר שבוצע על ידי פרופ' גילי רגב-יוחאי, מנהלת המחלקה למניעה ובקרת זיהומים במרכז הרפואי שיבא.

מנתוני הסקר עולה כי רוב העובדים שנמצאו בעלי נוגדנים לנגיף נדבקו בקהילה, כפי הנראה בערים אדומות שבהן הם מתגוררים, ולא במסגרת עבודתם בבית החולים.

עד כה נבדקו 2,000 עובדים מתוך כ-9,000 עובדי המרכז הרפואי, שהיה חשד כי נחשפו לנגיף – בין אם במחלקות הקורונה ובין אם ביישובים ובערים עם תחלואה גבוהה, מהם הם מגיעים לעבודה. בשלב מתקדם יותר של הסקר הורחבה הבדיקה להימצאות נוגדנים גם לכלל עובדי "שיבא".

מהממצאים עלה כי כ-200 נבדקים מתוך 2,000 נחשפו למחלה ופיתחו נגדה נוגדנים.

על פי ניתוח הממצאים שביצעה פרופ' רגב-יוחאי, עיקר הסיכון לחשיפה ולהידבקות בנגיף איננו העבודה בתוך בית החולים אלא דווקא במקום המגורים. מהסקר עלה כי בקרב העובדים במחלקות הקורונה שנבדקו, 1% בלבד היו עם נוגדנים; בשאר המחלקות – בעיקר בחדר ומיון ובפנימיות – 2%-4%. זאת לעומת 8%-12% מהעובדים שמגיעים מיישובים אדומים ונמצאו בעלי נוגדנים. עוד עולה כי רוב בעלי הנוגדנים הם אחים ואחיות, סניטרים ועובדי ניקיון.

ממסקנותיה של פרופ' רגב-יוחאי עולה עוד כי בערים האדומות שיעורי ההדבקה כנראה עלו על 10%, ולכן ייתכן כי חלק גדול מהאוכלוסיה בערים אלה בעל נוגדנים למחלה.  באשר לאוכלוסיה הכללית, ההערכה היא כי שיעור בעלי הנוגדנים לקורונה עומד על 3.5%-17%.

נושאים קשורים:  בית החולים שיבא,  פרופ' גילי רגב-יוחאי,  קורונה,  חדשות,  עובדי בתי החולים
תגובות
 
אנונימי/ת
18.09.2020, 11:15

חשוב
או שניפטר המחלה הזו בדרך חיסון ואו חיסון עדר